fbpx
Z pasji do wody i tradycji
Ołowianka, Motława. Miasto Gdańsk,
Wyspa Ołowianka 1902

Ołowianka

Ołowianka – czyli wyspa oblewana dziś przez wody Motławy oraz Kanału na Stępce, podobnie jak Wyspa Spichrzów nie zawsze była wyspą. Została nią w roku 1576 po przekopaniu Kanału Na Stępce. Zanim stanęły na niej magazyny ołowiu, od których wyspa wzięła nazwę, znajdowały się tu między innymi zakłady ciesielskie, warsztaty szkutnicze, mała stocznia remontowa, a przede wszystkim spichlerze. Najstarsze pobudowano już na początku XV wieku. W 1454 roku Kazimierz Jagiellończyk przekazał tereny późniejszej wyspy miastu z zaleceniem pobudowania tu „dobrego spichlerza dla przechowywania naszego zboża”. Trzykondygnacyjny Spichlerz Królewski w obecnym kształcie pochodzi z początku XVII wieku, inne odbudowano zaledwie kilkadziesiąt lat temu.

Przepompownia Ołowianka, Motława, Gdańsk
Ołowianka 1929
Ołowianka, Motława, Gdańsk
Przepompownia Ołowianka 1890

Funkcjonalne wykorzystanie wyspy zmieniało się z biegiem lat, zwłaszcza XIX wiek przyniósł wiele zmian w infrastrukturze i przeznaczeniu wyspy. Kiedy już zmalało znaczenie gospodarcze i handlowe spichlerzy i magazynów ołowiu (nota bene sprowadzanego niegdyś drogą wodną aż z okolic Olkusza), miejsce na wyspie znalazły kluby wioślarskie, zlokalizowano tu także tereny służące rekreacji. Jednocześnie pobudowano miejską przepompownię ścieków, której budynki z lat 60. i 70. XIX wieku z charakterystycznym kominem zachowały się do dziś.
Pod koniec wieku pary i elektryczności stanęła na Ołowiance elektrownia miejska, którą po II wojnie światowej przebudowano na elektrociepłownię. Po jej zamknięciu budynki dawnej elektrowni przekazano Filharmonii Bałtyckiej. Obecnie, po gruntownej przebudowie, tworzą one Centrum Muzyczno-Kongresowe. Zachodnie nabrzeże, które można podziwiać z Motławy, w obecnym kształcie powstało zaledwie przed kilkoma laty, jako długi na blisko kilometr ciąg spacerowy.
Na Ołowiankę można się dostać poprzez dwa mosty rozpięte nad Kanałem na Stępce lub zwodzoną kładką dla pieszych, łączącą brzegi Motławy.

Ołowianka
Kanał Stępkarski 1909

KALENDARZ REJSÓW TURYSTYCZNYCH SEZON 2022

Rejsy Turystyczne

Poznaj historię Gdańska podczas naszych rejsów

Galarem po Gdańsku
Galarem po Stoczni
Rejs na Zachód Słońca
Nocny Rejs po Stoczni
wynajem Łodzi
Skip to content