fbpx
Z pasji do wody i tradycji
Brama Mariacka, znieszczenia pod 2 wojnie swiatowej w Gdańsku
Brama Mariacka 1945 i 1962

Brama Mariacka i ulica Mariacka

Brama Mariacka jest nieco młodsza od Bramy Chlebnickiej – powstała pod koniec XV wieku, ale reprezentuje cechy tego samego stylu architektonicznego, czyli gotyku flamandzkiego. W odróżnieniu jednak od Bramy Chlebnickiej nie zachowała się w swojej obecnej postaci od średniowiecza. Zburzona podczas II wojny światowej, została odbudowana dopiero w latach 1958–1961. Brama dość wcześnie straciła charakter obronny i już w XVI wieku została zaadaptowana na cele mieszkaniowe.

Brama Mariacka i ul. Mariacka
Brama Mariacka 1937

Od strony Motławy zdobią ją trzy herby: Rzeczypospolitej, Prus Królewskich i Gdańska. Herb Gdańska (umieszczony także nad przejazdem od strony ulicy Mariackiej) ma już formę nowszą niż ten na Bramie Chlebnickiej. Nadał go miastu Kazimierz Jagiellończyk, wieńcząc dwa krzyże królewską koroną.

Brama Mariacka, Długie Pobrzeże
Brama Mariacka 1903

Przechodząc Bramą Mariacką od strony Motławy, wychodzi się ulicą Mariacką wprost na kościół Mariacki. Żeby było jeszcze bardziej „mariacko” – ulica znajduje się w dawnej „Dzielnicy Mariackiej”. Wówczas jednak, gdy tak nazywano tę część miasta, ulica nosiła miano Panieńskiej i była znacznie krótsza, gdyż ze względu na podmokły teren nie dobiegała do Motławy. Mieściły się tu liczne warsztaty szewskie.

Brama Mariacka i ul. Mariacka
Ulica Mariacka 1894

KALENDARZ REJSÓW TURYSTYCZNYCH SEZON 2022

Rejsy Turystyczne

Poznaj historię Gdańska podczas naszych rejsów

Galarem po Gdańsku
Galarem po Stoczni
Rejs na Zachód Słońca
Nocny Rejs po Stoczni
wynajem Łodzi
Skip to content