fbpx
Z pasji do wody i tradycji
Kościół Mariacki, Bazylika Mariacka, Miasto Gdańsk
Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP 1866

Kościół Mariacki - Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP

Kościół Mariacki – Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazywany ze względu na rozwiązanie architektoniczne bazyliką, a ze względu na rangę świątyni konkatedrą, dzierży kilka rekordów. Jest to największa budowla średniowiecznego Gdańska, największy zabytkowy kościół w Polsce oraz największa ceglana świątynia na świecie. Kamień węgielny położono pod nią już w 1343 roku, a budowa i późniejsza rozbudowa trwały ponad 150 lat!

Jak łatwo się domyślić, choćby po tym, pod jakim wezwaniem jest kościół, budowę zainicjowali Krzyżacy, czyli Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny, i do 1454 roku posiadali oni prawo wyznaczania proboszczów. Było to niejednokrotnie przyczyną sporów mieszczan gdańskich z zarządzającymi kościołem reprezentantami zakonu. Mieszczanom nie podobały się niektóre zarządzenia i zwyczaje wprowadzane odgórnie, a różniące się od praktyk stosowanych w innych kościołach. Przez półtora wieku budowy i rozbudowy kościoła zmieniał się jego status, znaczną część przybudowanych kaplic fundowały różnego rodzaju bractwa, które rościły sobie prawo do zarządzania „swoimi” częściami świątyni. W XVI wieku w dobie reformacji kościół stopniowo przejmowali luteranie. Pierwszą mszę protestancką odprawiono tu w roku 1525. Od tego czasu odprawiano dwa rodzaje nabożeństw – rzymskokatolickie i protestanckie. Po 1557 roku protestanci stanowili już niemal całą obsadę kościoła, zajmowali wszystkie kaplice. Rzymskokatolicki był jednak proboszcz. Ostatecznie w 1572 roku protestanci „przejęli” ołtarz główny, na którym sprawowali obrzędy do 1945 roku. Proboszczowie katoliccy zachowali dla siebie plebanię.

1874 tylna część kościoła Mariackiego
Kościół Mariacki 1874
Ruiny nad Motławą, Miasto Gdańsk, Żuraw, Kościół Mariacki
Ruiny nad Motławą 1949

W wyniku działań wojennych kościół doznał wielu zniszczeń. Pożar pochłonął dachy, wybuchy spowodowały liczne zawaliska i spękania murów. Odbudowę rozpoczęto w latach 50., a zakończono dopiero pod koniec lat 70.

KALENDARZ REJSÓW TURYSTYCZNYCH SEZON 2022

Zobacz więcej wpisów

Rejsy Turystyczne

Poznaj historię Gdańska podczas naszych rejsów

Galarem po Gdańsku
Galarem po Stoczni
Rejs na Zachód Słońca
Nocny Rejs po Stoczni
wynajem Łodzi
Skip to content