fbpx
Z pasji do wody i tradycji
Ołowianka, Filharmonia Bałtycka, Motława, Spichlerz Królewski, Hotel Królewski
Spichlerz Królewski, Elektrownia na Ołowiance 1899

Spichlerz Królewski oraz Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina

Spichlerz Królewski 

na Ołowiance zbudowano jako realizację życzenia króla Kazimierza Jagiellończyka, który zobowiązał gdańszczan do pobudowania spichrza mającego służyć do przechowywania zboża należącego do polskich władców. W rzeczywistości spichlerz zbudowano dopiero 150 lat po tym zobowiązaniu, a korzystali z niego nie tylko kupcy reprezentujący polskiego króla, ale też króla pruskiego. Spichlerz posiadał aż 10 bram w przyziemiu, własny dźwig i wewnętrzną klatkę schodową. Dość nietypowe zdobienia szczytów fasady przypominają te, które wykonywano także na gdańskich kamienicach. Nietypowe jest też usytuowanie spichlerza – bokiem do rzeki. W XIX wieku połączono budynek spichlerza z wybudowaną w pobliżu elektrownią. W wyniku działań wojennych został wypalony wewnątrz, uszkodzeniu uległy również szczyty budynku. Odbudowę i zabiegi restauratorskie zakończono dopiero w 1998 roku. Na początku XXI wieku spichlerz zaadaptowano na nowoczesny hotel.

Spichlerz Królewski, wyspa ołowianka, hotel królewski, galar
Spichlerz Królewski 1948
Spichlerz Królewski Filharmonia Bałtycka
Elektrownia Ołowianka, Spichlerz Królewski 1932

Polska Filharmonia Bałtycka 

swoją siedzibę na Ołowiance ma od 2007 roku. Wcześniej, bo w 1993 roku, uzyskała samodzielność organizacyjną po wydzieleniu z Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej. Obecnie filharmonia mieści się w Centrum Muzyczno-Kongresowym, utworzonym w zrewitalizowanych budynkach elektrociepłowni, która powstała jeszcze w XIX-wieku jako pierwsza w Gdańsku elektrownia.
Dawny budynek, mimo wojennych zniszczeń i zmiennych kolei losu, zachwycał swoja neogotycką fasadą i zdobieniami, co architekci projektujący nowy kompleks starali się zachować i uwypuklić. W filharmonii działa orkiestra symfoniczna, której tradycje sięgają 1945 roku. W latach 70. orkiestra zaczęła odnosić znaczące sukcesy w salach koncertowych Europy. Dokonała wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Orkiestra współpracuje z wieloma światowej sławy zespołami, dyrygentami i solistami.

Spichlerz Królewski Filharmonia Bałtycka
Elektrownia na Ołowiance, Spichlerz Królewski 1935
KALENDARZ REJSÓW TYRYSTYCZNYCH SEZON 2022
Rejsy Turystyczne
Poznaj historię Gdańska podczas naszych rejsów
Galarem po Gdańsku
Galarem po Stoczni
Rejs na Zachód Słońca
Nocny Rejs po Stoczni
wynajem Łodzi
Skip to content